اعجاز خوراکی ها

 • آشپزی با ری-کی

   
   
  در هر وعده غذایی این عنصر اسرارآمیز را بکار ببرید
   
  تا بحال شده از کسی دستورالعملِ غذایی را بپرسید و همین که خودتان آن را درست میکنید کاملاً همان مزه نشود.تعجب می کنید که آیا آن شخص چیزی را از قلم انداخته یا شاید مادۀ اسرارآمیز یا روشی داشته که حاضر به سهیم شدن با شما نبوده.
  اغلب دستورالعملهای مورد علاقه و روشهای آشپزی ام را در وب سایتم می گذارم:
  Poor Richard‘s Almance (http://www.ourfriendben.wordpress.com/) و سعی می کنم مطمئن شوم هر ماده و فوت و فنی را به هراندازۀ آسانی که ممکن است ارائه دهم.
  و اما درست است: یک عنصر اسرارآمیزی است که با خوانندگانم سهیم نمی شوم و آن ری-کی است.
  - قوانینِ ری-کی درآشپزخانۀ من،حتی وقتی که آنجا نباشم: تصاویر اوسویی – سنسویی، دکتر هایاشی و هاوایی تاکاتا یخچال مرا تزیین کرده و تمام کارهایی که انجام می دهم با محبت نظارت می کنند. وقتی در صبح و شب 5 اصل ری-کی را می گویم، در آشپزخانه هم همین کار را انجام می دهم، به صورت معلم هایم نگاه می کنم و دستانم را به حالت گشو قرار می دهم و 5 اصل ری-کی را می گویم. پوستری نقاشی شده زیبا از سمبل های ری-کی در کنار در انباری دارم جایی که چشمان ناآشنا آن را نببینند و هر زمان که لازم باشد یک قوطی کنسرو، مربا، بطری یا بسته را بیرون بیاورم، سمبل ها را به خاطر می آورم. هنگامی که آشپزی می کنم اغلب به سی دی موزیکِ ری-کی مورد علاقه ام گوش می دهم.
  - بدین صورت بیشتر فضای آشپزخانه ام را ری-کی فرا می گیرد. ری-کی غذایی را که آماده می کنم هم فرا می گیرد. به خودم اجازه می دهم که در آشپزخانه آرام و شاد باشم، از برگ کاهوی تازه، فلفل زنگوله ای سرزنده، بوی خوش برنج باسمتی، عطر ادویه های رنگارنگ، پیاز خرد شده تند و تیز خوشمزه، سیر ساطوری شده، بوی خوش وسوسه کننده cilantro یا زنجبیل تازه یا برگهای ریحان یا انواع موسیر،تره و پیازچه ساطوری شده تشکر می کنم. به همان زیبایی و وسوسه کنندگی شام مرا پر می کنند، دستانم را با فراخواندن ری-کی روی هرکدام می گذارم با تشکر و احترام برای اینکه در سلامتی و خوشحالی ما سهم دارند.
  - آرامش کلید لذت بردن در هنگام تهیه غذا می باشد. لازم است انجام چند کار با هم را متوقف کنید،هر کسی در آشپزخانه است بیرون کنید ( مگراینکه به شما کمک می کنند) و فضای مقدسی را ایجاد کنید، برای بالا بردن هماهنگی و تمرکز در آشپزی و به نشانۀ احترام به غذایی که در حال آماده کردنش هستید.
  راستی من در آشپزخانه تلفن ندارم.
  واضح است هر چیزی که باعث حواس پرتی شود حتی تلویزیون در آشپزخانه ندارم. باید بگویم وقتی که در آشپزخانه هستم و غذا آماده می کنم مست میشوم که ممکن است اغراق آمیز باشد اما بی شک در جایی خارج از دنیای مادی هستم. هر چیزی به استثنای غذا و ری-کی محو می شود و هیچ چیزی این تعادل را به هم نمی زند تا همه کارها انجام شود و غذا سرو شود، همه از آن لذت ببرند و میز غذا جمع شود.
   
   
   
  ری-کی به برنامه ریزی غذای شما کمک می کند.
   
  از شروع آشپزی قدرت ری-کی در غذایم تاثیر می گذارد. من خیلی از میوه ها و سبزیجات را خودم پرورش می دهم وهمچنین یک دستۀ کوچک، مرغهایی که نژادشان اصلاح شده پرورش می دهم که برای ما تخم مرغهای تازه فراهم می کنند وهر کسی که می خورد می گوید تابحال چنین تخم مرغی هایی نخورده بوده. (من دوست دارم 6 بسته از این تخم مرغهای غنی شده با ری-کی را در فصل تخم گذاری با دوستان و اقوامم سهیم شوم). من به نشانه احترام به زمین و چرخۀ زندگی خودم باغبانی می کنم و مرغهای ارگانیک (طبیعی) پرورش می دهم.
  - به علاوه از زمانی که گیاهان دانه هستند یا مرغها جوجه هستند از راه دور و نزدیک به مدت زیادی به آنها ری-کی می دهم و خاک باغچه ام را همراه با کود و مواد غذایی طبیعی وبا دادن ری-کی شارژ می کنم. شما را تشویق می کنم همین کار را با هر نوع مادۀ غذایی که پرورش می دهید انجام دهید حتی اگر آنها چند تا گوجه فرنگی پرورشی در بالکون خانه تان باشد. رشد متفاوت آنها شما را شگفت زده خواهد کرد.
  - مطمئناً پرورش بعضی از مواد غذایی با ری-کی در آشپزخانه تان برای شما امتیازی است. اما اغلب ما از جمله خود من مجبوریم بیشتر موادغذایی را که می خوریم از بیرون تهیه کنیم. بنابراین بایستی شعور و ری-کی را با هم تلفیق کنیم تا غذایی را برای خود فراهم کنیم که فقط برای تغذیه ما نباشد بلکه عملاً شادی و نشاط را هم در زندگی مان بوجود آورد (بله غذا یک چنین قدرتی را دارد).
  - وقتی که لیست خرید و برنامه روزانه (یا هفتگی) غذایی تان را تهیه می کنید بعضی از راهها وجود دارند تا خریدتان (و در نهایت تغذیه تان) را رضایت بخش تر و مفیدتر انجام دهید. در حد امکان از محل خودتان خرید کنید. مغازه محصولات کشاورزی محلی را بازدید کنید (ما 5 ناحیه عرضه مستقیم محصولات را داریم به علاوه جایگاههای زیادی از محصولات کشاورزی داریم که من عاشق حمایت کردن از آنها هستم). شما تازه ترین محصولات فصلی را آنجا پیدا می کنید و می توانید احساس خوبی نسبت به حمایت از منطقه خودتان داشته باشید افرادی را که مواد غذایی شما را پرورش می دهند بشناسید و از آنها در چگونه آماده کردن و انبار کردن مواد غذایی راهنمایی بگیرید. مغازه های محصولات کشاورزی طبق معمول نه تنها محصولات تازه، تخم مرغ و گوشت می فروشند بلکه شیر، پنیر خانگی، ماست، کره، ژله، مربا و ترشیجات، محصولات کنسروی و سایر غذاهای خانگی را هم می فروشند. اغلب می توانید تمام خواروبار هفتگی تان را از آنجا بخرید.
  - به CSA بپیوندید(در ایران مزارع محلی قابل دسترس وجود ندارد اما میتوانید از مواد ارگانیک استفاده کنید). اگر می توانید اشتراک فصلی CSA را داشته باشید و اگر یکی از این مزارع محلی نزدیک شما است به CSA بپیوندید (مزرعه حمایت شده محلی). CSA بهترین مکان برای خرید موادغذایی محلی است و بیشتر آنها طبیعی هستند که در فروشگاهها غیرقابل دسترس هستند. ما میوه های پرورش یافته محلی، مجموعه متنوع و گوناگون پنیر، ماست، شیر، آردهای طبیعی و پرورش یافته محلی، ماهی آزاد صید شده از دریا، تخم مرغ و مجموعه متنوع گوشت دام های تغذیه شده از مراتع و همینطور تولید مجموعه متنوع سبزیجات پرورش یافته به دست خودمان را می فروشیم. اما قسمت مورد علاقه من چیدن سبزی از باغچه خودتان است که سرشار از سبزی می باشد و گلهایی برای چیدن، لوبیاها، گوجه فرنگی، فلفل تند، توت فرنگی، تمشک، لوبیاسبز و نخودفرنگی باغچه و خیلی چیزهای خوشمزه دیگر.
  مواد طبیعی بخرید –می دانم که محصولات طبیعی هزینه اضافی بر شما تحمیل می کند و می تواند فشار زیادی بر بودجه ای که برای مواد غذایی در نظر گرفته اید بوجود آورد. اگر بتوانید این بودجه را فراهم کنید، محصولات طبیعی بهترین انتخاب ممکن است:
  اما می دانید که شما به جای مواد غذایی پرورش یافته با کود شیمیایی، موادغذایی طبیعی روی میز غذایتان می گذارید. اگر شما نتوانید غذایی کاملاً طبیعی فراهم کنید، بنابراین لازم است که اولویت بندی نمایید. لیستی از میوه ها و سبزیجات وجود دارند که به شدت آلوده هستند و آغشته به سموم دفع آفات می باشند از جمله انواع انگور، فلفل زنگوله ای، سیب، کاهو و هویج.
  (کمیته کار محیطی سالانه لیستی از میوه ها و سبزیجات آلوده به سموم دفع آفات منتشر می کند- به سایت www.foodnews.org مراجعه کنید و یک کپی از لیست جدید را دانلود نمایید). از لیست چاپ کنید یا آن را بنویسید و زمانیکه می خواهید آن اقلام را بخرید، از انواع طبیعی آن خرید کنید. در آخر، موادی مثل پیاز، سیر، موز و آواکادو در حد پایین سموم دفع آفات قرار دارند.
  راه نجات ری-کی است: در صورت امکان انتخابهای محلی که به نظر سالم می آیند را جستجو کنید.دستان ری-کی خود را به آرامی بالای مواد ببرید ببینید نسبت به کدام احساس بهتری دارید (برای اینکه بیشتر مردم سراغ محصولاتی می روند که با دقت کامل انتخاب می کنند و غیرعادی هم نیست). میوه ها، سبزیجات، تخم مرغ و محصولات دیگر را که نسبت به آنها در زیر دستان ری-کی تان احساس خوبی دارید انتخاب کنید. وقتی آنها را به خانه آوردید ری-کی بیشتری به آنها بدهید و قبل از پخت دوباره ری-کی را تکرار کنید.
  محصولات را در فصل خودشان بخرید – تازه ترین و سالم ترین موادغذایی، مواد غذایی هستند که همیشه در فصل خودشان و در منطقه زندگی شما رشد کرده باشند. برای شمالی ها و شمال مرکزی ها به این معنی است که توت فرنگی و مارچوبه در فصل بهار- ذرت، گوجه فرنگی و خربزه در فصل تابستان - در فصل زمستان کدو حلوایی، پیاز انباری - و سیب زمینی در فصل پاییز. خوردن توت فرنگی، مارچوبه و خربزه در فصل زمستان غیرطبیعی است. خوردن غذاها در خارج از فصل خودشان هزینه زیاد حمل و نقل را در بردارد و زمان بیشتری از چیده شدنشان گذشته تا به سر میز غذای ما بیایند و این به این معنی است که مواد مغذی آن کاهش یافته. قبل از خرید به آنچه واقعاً احساس می کنید که دوست دارید بخورید فکر کنید. به خودتان ری-کی بدهید، خودتان را با فصل هماهنگ کنید و آرامش داشته باشید. از الگوی فصول پیروی کنید چرا که آنچه می خورید به طور شگفت آوری سالم و مفید است. یک ظرف پاستا با پنیر فتا، زیتون، قارچ، پیاز شیرین و قطراتی روغن زیتون تازه، شاید به همراه یک ظرف سالاد که با ورقه های نازک تربچه تزیین شده، نخودفرنگی و انواع گیاهان خوراکی خانوادۀ پیازمثل تره-موسیر-پیازچه و...، ورود بهار را اعلام می کنند.
  پیتزای بزرگ خانگی، سالاد ترد سبزیجات تازه، میوه ها یا سبزیجات و سبزی خوردن یا سس گوجه فرنگی رسیده غنی شده به همراه اسپاگتی و سالاد به همراه مازارلا، برگهای تازه ریحان و گوجه فرنگی رسیده خانگی تابستان را اعلام می کند. راویولی کدو با
  سیب های پخته شده، کلم پیچ های سرخ کرده و سیب زمینی ها (شیرین، پخته شده و طلایی)، سبزیجات غنی شده با ادویه های کاری سوپ های گرم رسیدن زمستان را جشن می گیرند.
  فضایی مقدس برای آشپزخانه خلق کنید – تصور کنید: زمان شروع تهیه شام است و آشپزخانۀ شما تقریباً به آرامی ایستگاه اصلی مرکز شهر در ساعت شلوغی است. بچه ها میز آشپزخانه را با کامپیوتر، آی پد، موبایل و کوهی از درهم برهمی اشغال کرده اند. همزمان با موزیک ویدئو با دوستانشان صحبت می کنند و جیغ های بلند می کشند. همچنین نصف پیشخوان آشپزخانه را انتخاب کرده اند و تنقلات داخلِ کابینت را بیرون ریخته اند و می خواهند خوراکی های مورد علاقه اشان را پیدا کنند.
  سگ در وسط اتاق دنبال یکی از گربه ها می کند و از ته گلو پارس می کند. گربه روی پیشخوان آشپزخانه می پرد و قوطی شیر باز شده را روی زمین می ریزد. هیچکس برای تمیز کردن شیر داوطلب نمی شود بنابراین شما آن را انجام می دهید، در این اثناء دستمال توالت هم تمام می شود. شما برنامه ریزی می کنید برای شام فلفل شکم پر درست کنید،امابالاخره جای فلفل ها را پشت طبقات نصفه یا کاملاً خالی چپانده شده در فریزر پیدا می کنید، در می یابید که آنها کهنه هستند. خوب همیشه پاستا و سالاد هست اگر که بتوانید قیچی را برای باز کردن بسته سبزیجات مخلوط پیدا کنید. قیچی بایستی یک جایی در کشوی خرت و پرت ها پنهان شده باشد. آخ!!!! چه کسی آن پونز را در آنجا گذاشته.
  از خیر درست کردن شام می گذرید و سفارش پیتزا می دهید. حال که نمی خواهید آشپزی کنید و منتظر پیتزا هستید ایمیل های باز نشده را می خوانید و یا به خواهرتان زنگ میزنید. سپس شما و همسرتان می توانید با پیتزایتان جلوی تلویزیون با آسودگی بنشینید و جدیدیرین فیلم جنایی را تماشا کنید. و بچه ها هم می توانند به شما ملحق شوند یا غذایشان را در آشپزخانه بخورند یا تکه های پیتزا را به اتاقشان ببرند یا هر جای دیگر.
  - خیلی آسان است که آشپزخانه بیشتر از اینکه مرکز خانه باشد مرکز بی نظمی و آشفتگی اهالی خانه شود. یک قدیس یا شخص روشن بین می تواند با آرامش در خلال تمام این بی نظمی ها غذا آماده کند . خوشبختانه هر کسی ممکن است بی نظمی و آشوب را به نظم و آرامش تبدیل کند و در نهایت با چند تا تغییر حداقل علاقمند به درست کردن غذا شود:
  درهم و برهمی را کم کنید - آشپزخانه ی شما باید مکانی برای آشپزی و غذا خوردن باشد، نه انباری برای خرت و پرت های اهالی خانه . خالی و تمیز کردن فضای فیزیکی آشپزخانه به شما کمک می کند آن را از نظر معنوی هم خلوت و تمیز کنید. به خودتان قول بدهید ده دقیقه از روز را برای این کار اختصاص خواهید داد. به کشوی خرت و پرت بروید طناب ها، کش های پلاستیکی، گیره ها و چیزهای قابل استفاده دیگر را در کیف پلاستیکی زیپ داری دسته بندی و نگهداری کنید وقتی که کارتان تمام شد، استراحت کنید. کوپن های کهنه را دور بریزید و کوپنهایی را که دارای اعتبار هستند و آنها را واقعاً استفاده خواهید کرد مرتب کنید. وقتتان را بر روی کوپنهای غذا و سایر چیزهایی که می دانید خانواده نمی خورند یا استفاده نمی کنند تلف نکیند با وجود این که وسوسه می شوید که آنها را نگهدارید.
  به چیزهای اضافی بی ارزش که در زیر سینک ظرفشویی است توجه کنید که انباری شما را دو برابر یا سه برابر می کند. اگر باغچه ای دارید یک سطل کود گیاهی برای نگهداری ته مانده غذاها در زیر سینک بگذارید. اگر از کیسه های پلاستیکی در خانه استفاده می کنید به اندازه ای که کافی است نگهدارید بقیه را در سطل زباله بریزید. به سراغ ظرفها، ماگها، لیوانها، ظروف نقره ای و وسایل بروید هرچه را که استفاده نمی کنید یا اصلاً دوست ندارید در جعبه ای بگذارید برای خیریه.
  به سراغ کابینت ها بروید محصولاتی که تاریخ مصرفشان گذشته یا هیچکدام از اعضای خانواده دوست ندارند دور بریزید. سبزی ها و ادویه ها یا چایی ها و قهوه های اضافی را در سطل کود گیاهی بریزید. سراغ فریزر بروید و غذاهای فریز شده کهنه را دور بریزید، غذاهای آماده غیرقابل تشخیص وهر چیزی که تاریخ مصرفشان گذشته را دور بریزید. طبقات فریزر را خالی کنید و آنها را بشویید.
  قانون آشپزخانه را اجرا کنید - هر چیزی که مربوط به آشپزی و غذا خوردن نمی شود از آشپزخانه خارج کنید حداقل تا زمان صرف غذا، این شامل وسایل ورزشی، لباسهای کثیف، کفشها، لباسهای بیرون، روزنامه ها و کاتالوگ ها، اسباب بازیها، بازی ها و وسایل الکتریکی، و همه چیز. اگر خانواده در اتاق غذاخوری جداگانه ای غذا می خورند این قانون بایستی در آنجا هم رعایت شود.
  بچه ها را از آشپزخانه بیرون کنید – برای بچه ها توضیح بدهید که تا وقتی در حال تهیه غذا در آشپزخانه نیستید حضورشان در آشپزخانه اشکالی ندارد اما وقتی می خواهید آشپزی کنید لازم است که از آشپزخانه بیرون بروند. (این قانون برای همسرتان هم که باعث بی نظمی ، درهم برهمی و شلوغی می شود نیز صادق است).
  تا قبل از آشپزی افراد خانواده را تشویق کنید به آشپزخانه بیایند درباره روزشان صحبت کنند یا از هر چیزی که لذت می برند با شما سهیم شوند یا گفتگو کنند، در مورد دوستانشان و خواهر و برادرهایشان صحبت کنند؟ و نوشیدنی و تنقلاتشان را بخورند. بعدش همه باید بروند و نوشیدنی ها، تنقلات و هر چیزی که دارند تا وقتی که شما صدایشان کنید برای صرف غذا. به نحو خوشایندی حیرت زده می شوید وقتی در می یابید که برای یکبار فضایی آرام، جذاب ، پر از ری-کی در آشپزخانه خلق کرده اید. بچه ها و همسرتان میل دارند به آشپزخانه بیایند و بی سر و صدا زمانی برای با شما بودن در آشپزخانه در هنگام آشپزی صرف کنند.
  خبرهای بد را ازذهنتون دور کنید - تمرین تمرکز بر روی یک چیزرا انجام دهید،با توجه کامل . نقطه مقابل آن انجام چند کار با هم است که امروزه فراگیر شده. زمان آماده کردن غذا زمان مطلع شدن از مسائل وحشتناکِ آزارنده دنیای ما و کشورهای همسایه نیست – تا آنجا که می توانم بگویم منحصراً تمرکز بر روی تمام برنامه های خبری – یا در جدیدترین میز گرد یا هر برنامه ای که ویژگی تبلیغاتی دارد که پیوسته صدای خودشان را بالا می برند تا داد بزنند و سرعت ضربان قلب را بالا ببرند. هنگامی که آشپزی می کنید، تلویزیون، رادیو، کامپیوتر یا سایر منابع اطلاع رسانی را خاموش کنید.تلفن همراه یا ثابت را در اتاق دیگری بگذارید.
  (به من اطمینان کنید اگر شما یک تلفن، خبر، ایمیل را از دست بدهید دنیا به آخر نمی رسد بعداً آنها را چک کنید). اگر دوست دارید همراه با صدایی آشپزی کنید موزیکی انتخاب کنید که شما را در حالتی خوشحال قرار می دهد. اگر آواز دارد با خواننده همراهی کنید. آرام بگیرید و از تجربه آشپزی لذت ببرید.
  نور اضافه کنید – در یک غار دلگیر آشپزی کردن چندان خوشایند نیست. من بسیار خوش شانسم که در آشپزخانه ام نور آسمان، پنجره ها، درِ کشویی شیشه ای، لوستر آنتیک محصورکننده بالای میز آشپزخانه را دارم.
  تمام اینها نور زیادی را فراهم می کنند،هم برای آشپزی و هم برای غذا خوردن و اغلب اوقات از نور شمع در هنگام شام لذت می بریم.
  (من بیخودی چراغ روشن نمی کنم یا شمع های روی میز را قبل از اینکه دور میز بنشینم روشن نمی کنم برای اینکه وقتی متوجه نیستم احتمال دارد گربه هایمان روی میز بپرند. اگر گربه ندارید شمع ها همیشه لذت بخش و خوشایند هستند.) مطمئن شوید که نورکافی و زیاد هم برای آشپزی و هم برای غذا خوردن دارید.
  زندگی اضافه کنید – می دانیم که گیاهان اکسیژن تولید می کنند و مواد سمی را از هوای داخل خانه خارج می کنند. به عنوان کسی که علاقه شدیدی به گیاهان دارم طبیعتاً کلی گیاهان خانگی دارم.
  به غذاهای گیاهی مثل سبزی خوردن، گیاه رونده سیب زمینی و امثال اینها اهمیت می دهم. پرورش گیاهان خیلی آسان است مثل گیاه رونده سیب زمینی شیرین، پرورش آن را با گذاشتن در یک پارچ آب از طرف باریک آن شروع کنید. پارچ را پر از آب کنید، بزودی ریشه ها رشد می کنند و جوانه می زنند. در مورد سبزی خوردن یک پنجره رو به جنوب آفتابگیر بهترین است. حتی دوست دارم گیاهان معطری مثل رزماری، نعنا، تره و آویشن را نوبتی بکارم طی چند هفته رشد می کنند سپس آنها را به گلخانه یا بیرون از خانه می آورم و گلدانهای جدید سبزی خوردن را به داخل خانه می آورم. دوست دارم گلهای فصلی را روی میزآشپزخانه داشته باشم جایی که غذا می خوریم از جمله گلدانهای گل نرگس در فصل بهار، بنفشه آفریقایی در فصل تابستان، گلدانهای کوچک مامز در فصل پاییز و گلدانهای کوچک ترفیون مکزیکی یا کاکتوس کریسمس در فصل زمستان.
  فقط گیاهان نیستند که روح زندگی را در آشپزخانه من نشان می دهند. درروی یکی از پیشخوانهای آشپزخانه یک آکواریوم آرامش بخش و یک قفس طوطی نزدیک میز دارم. گیاهانِ شاداب،سرسبز و آرام در آکواریوم و طوطی های رنگارنگ و سرگرم کننده،آشپزخانه را مکانی می کنند که دوست دارم در آنجا وقتم را بگذرانم.
  میوه ها و سبزیجات را فراموش نکنید- یک راه ساده تر برای اینکه به آشپزخانه تان روح زندگی بدهید این است که ظرفهای بزرگ میوه و سبزیجات را در آشپزخانه بگذارید که گیرایی بی نظیری به آشپزخانه شما اضافه می کند. حتی اگر آشپزخانه تان خیلی کوچک باشد یا برای پرورش گیاهان تاریک باشد. دوست دارم با افزودن ظرف بزرگی از پیازهای رنگارنگ، سیر، گوجه فرنگی در آشپزخانه زندگی را خلق کنم و ظرف بزرگ موز، لیموشیرین، لیموترش و در فصلش پرتقال خونی. (البته سیب زمینی هم همینطور اما نباید آنها را در معرض نورخورشید قرار دهید). این ترکیبهای رنگارنگ ، دنیایی از زندگی، زیبایی و جذابیت را به هر آشپزخانه ای اضافه می کنند به علاوه تولیدات خودتان به راحتی در دسترس هستند.
  فضای اطرافتان را پاک و مطهر کنید- همین که آشپزخانه شما منظم، روشن و پر از زندگی شد، زمان خلق فضای متبرک و مقدس ری-کی است.
  هر روز صبح بعد از اینکه 5 اصل ری-کی را می گویم سمبل قدرت را بالای تمام گیاهان، حیوانات، روشنایی ها، درها، پنجره ها و محل کار در آشپزخانه می کشم (شامل سینک ظرفشویی، اجاق گاز و یخچال) با نیت ارتقاء سلامتی، خوشی، سرزندگی، عشق، صلح و یکپارچگی با خانواده ام، دوستانم و همه ساعات زندگی آن روز در حالی که آشپزی می کنم و غذا می خوریم.
  اگر شما در سطح یک ری-کی هستید به سادگی می توانید دستان ری-کی تان را بکشید روی هر چیزی که می خواهید تا پاک و مطهر شود وبا همان نیت متبرک کنید. با تکرار این تمرین در هر روز، نه تنها آشپزخانه را پر از انرژی ری-کی می کنید بلکه با تاکید بر نیتتان آشپزخانه را به عنوان فضایی متبرک و مقدس مشاهده می کنید جایی که کوچک است اما می تواند در آن معجزه اتفاق بیافتد.
  مشاهده کنید چگونه آسان و دلپذیر ری-کی در آشپزخانه جاری می شود. یکبار انجامش دهید دیگر ترکش نمی کنید. به شما قول می دهم هرگز دوباره به همان روش قبل،به غذا پختن نمی نگرید.
  نویسنده الی فیلیپس
  سهیلا جاوید – 1391