واژه نامه

چینیان انرژی چی را مرکب از دو قطب نیرو، یعنی یین و یانگ می دانستند. وقتی این دو نیرو در حال تعادل هستند، دستگاه حیاتی انسان دارای تندرستی است و نیز در هنگام عدم تعادل آنها، بیماری به وجود می آید. هنر باستانی طب سوزنی بر ایجاد تعادل بین یین و یانگ متمرکز است.

ری-کی توانایی است که از طریق استاد ری-کی، طی فرآیندی با نام همسویی به شاگرد منتقل می شود. در زمان فرآیند همسویی ری یا آگاهی الهی در چاکراها و کانال های انرژی شاگرد، به منظور توانایی کانال ری-کی شدن، تعادل ایجاد کرده و سپس شاگرد را به سرچشمه ری-کی پیوند می دهد و شاگرد این پیوند را برای همیشه در زندگی خود همراه خواهد داشت.

خانم تاكاتا در ۲۴ دسامبر سال‌ ۱۹۰۰ در جزیرة‌ كاوائی‌ در هاوایی‌ متولد شد . والدین‌ او از مهاجرین‌ ژاپنی‌ بودند و پدرش‌ در مزارع‌ نیشكر كار می‌كرد. در بهار سال‌ ۱۹۳۶ مرحله‌ اول‌ ری-كی‌ را از دكتر هایاشی‌ آموخت‌. سپس‌ یك‌ سال‌ با او كار كرد و بعد مرحله‌ دوم‌ آن‌ را گذراند . خانم‌ تاكاتا در سال‌ 1937 به‌ هاوایی‌ بازگشت‌ و چندی‌ بعد دكتر هایاشی‌ و دخترش‌ برای‌ كمك‌ به‌ برپائی‌ ری-كی‌ در آنجا به‌ او ملحق‌ شدند. در فوریه‌ ۱۹۳۸ دكتر هایاشی‌ خانم‌ تاكاتا را برای‌ مرحله‌ استادی‌ همسو كرد. دكتر هایاشی‌ در ۲۱ فوریه ‌۱۹۳۸در هاوایی‌ این‌ را تایید و اعلام ‌کرد كه ‌خانم تاکاتا یكی ‌از سیزده ‌استادی ‌است‌ كه ‌توسط ‌او آموزش‌ دیده‌اند.
قبل‌ از درگذشت‌ خانم‌ تاكاتا در ۱۱ دسامبر ۱۹۸۰ او ری-كی‌ را تا مرحله‌ استادی‌ به‌ بیست‌ و دو نفر آموزش‌ داده‌ بود، و آنها نیز آموزش‌ به‌ دیگران‌ را آغاز كردند. تمامی‌ این‌ بیست‌ و دو نفر قسم‌ خورده‌اند تا ری-كی‌ را دقیقاً مانند او آموزش‌ دهند.این امر‌ سبب‌ شد‌ كه‌ آنها نتوانند هیچ‌ تغییری‌ در ری-كی‌ حتی‌ در بخش‌هایی‌ كه‌ به‌ ظاهر با طبیعت‌ آن‌ هماهنگی‌ ندارند و یادگیری‌ ری-كی‌ را مشكل‌تر می‌كنند، ایجاد نمایند .

ویلیام لی رند در هاوائی‌، كالیفرنیا و میشیگان‌ زندگی‌ كرده‌ و سابقه‌ وسیعی‌ در علم‌ متافیزیك‌، از جمله‌ بیست‌ سال‌ تجربه‌ در درمان‌ با هیپنوتیزم‌ دارد. او در بازگرداندن‌ افراد به‌ زندگی‌ گذشته‌ و رشد معنوی‌ آنها تخصص‌ داشته‌ و مورد تأیید مؤسسه‌ تحقیقاتی‌ رابینز در برنامه‌ ریزی‌ عصبی‌/كلامی‌ می‌باشد. ویلیام‌ لی رند مدت‌ زندگیش‌ هفت سال با كاهونا كار كرده‌ است‌. او مؤسس‌ مركز بین‌المللی‌ آموزش‌ ری-كی‌ " ICRT " در ساوت‌ فیلد میشیگان‌ و ناشر خبرنامه‌ ری-كی‌ و نویسنده‌ كتاب‌ ری-كی‌ برای‌ قرن‌ جدید بوده‌ و بیش‌ از چهل‌ مقاله‌ و هفت‌ نوار در مورد ری-كی‌ ضبط‌ و تهیه‌ نموده‌ است‌ . ویلیام‌ مرحله‌ اول‌ ری-كی‌ را در سال‌ ۱۹۸۱ و مرحله‌ دوم‌ آن‌ را در سال‌ ۱۹۸۲ ازبتال‌ فی‌، كه‌ یكی‌ از اساتید اصلی‌ خانم‌ تاكاتا بود، در جزیره‌ هاوائی‌ دریافت‌ كرد. او همسوئی‌ استادی‌ و پیشرفته‌ ری-كی‌ را از استادانی‌ چون‌ داین‌ مك‌ كامبر و مارلن‌ شیلك‌ در سال‌ ۱۹۸۹، چری‌ پراسون‌ در ۱۹۹۰ و لیه‌ اسمیت‌ در ۱۹۹۲ دریافت‌ نمود. ویلیام‌ همچنین‌ ری-كی‌ مرحله‌ اول‌ و دوم‌ را با فیلیس‌ فروموتو نوه خانم تاكاتا دوره‌ كرد. ویلیام‌ به‌ طور تمام‌ وقت‌ ری-كی‌ را در كلاسهایی‌ در سراسر دنیا تدریس‌ می‌نماید .

این مرکز در سال ۱۹۸۸تحت عنوان مرکز رشد معنویت توسط آقای ویلیام لی رند در ساوت‌ فیلد میشیگان‌ تاسیس گردید. در سال ۱۹۹۱ این مرکز به علت تمرکز فعالیتهایش بر روی ری-کی به نام مرکز آموزش ری-کی تغییر نام داد. در سال ۱۹۹۷ به جهت برگزاری کلاس های آموزشی در خارج از کشور پیشوند بین المللی نیز به نام آن نیز اضافه شد.

گیوشی هو روشی است که برای فرستادن ری-کی از چشم ها استفاده می شود.

کن یوکو به معنی حمام خشک است و تکنیکی است برای پاکسازی انرژی شخص قبل و بعد از درمان.

کوکی هو روشی است که از نفس و سمبل قدرت یا هر سمبل دیگری برای شفا استفاده می کند.

کریستال عبارت است از کانی یا ماده هم جوشیده ای که شکل هندسی منظم دارد و مولکول ها یا اتم های آن در الگویی تکرار شونده آرایش یافته است که به شکل بیرونی آن ظاهر متقارن می دهد. نظم هندسی-ریاضی پایداری که با دقت فوق العاده در کریستال حفظ می شود، کلید مفید بودن آنها همچون یک ابزار برنامه ریزی و نگهداری انرژی و اطلاعات است. در سال های اخیر از کریستال ها (خصوصاً کریستال کوارتز) همچون ابزاری برای کمک به تقویت و هدایت انرژی های شفاگر بسیار محبوبیت یافته است.

دوره پیشرفته ای است که فقط به استادان ری-کی آموزش داده می شود. این روش قدرت انرژی شفای آنها را بیشتر می کند و به آنها این امکان را می دهد که ژرفتر عمل کنند و نتایج مفید تری را سریعاً بدست آورند. در این دوره هشت سمبل شفا و چهار سمبل استادی در دو مرحله آموزش داده می شود.

در آمدن به شکل یک وسیله انسانی برای دریافت و فرستادن اطلاعات از هر جنبه ذهن مطلق (خود برتر خودتان، راهنمای روح و غیره).

شخصی که خود را تهی کرده است تا شکل گیری از آگاهی در او جریان یابد.

پس از فرآیند همسویی در هر مرحله ری-کی، شاگرد یک مرحله 21 روزه را می گذراند. در این فرآیند بر اثر افزایش سرعت ارتعاش بدن های فیزیکی و اتری، انرژی های منفی متراکم، کهنه و به ناچار به سطح می آیند و رها می شوند.

همسویی ری-کی یک فرآیند پاکسازی را که روی جسم فیزیکی، ذهن و هیجانات اثر می گذارد آغاز می نماید. طی این فرآیند سمومی که در بدن انباشته شده اند همراه با الگو های فکری و احساسات غیر مفید تخلیه می شوند.

تکنیکی است که توسط آن از الگو های انرژی اطراف موجودات زنده تصویر برداری می کند. اولین بار این تکنیک توسط سیمون کرلیان محقق روسی در سال ۱۹۴۰ اختراع شد. این تکنیک عکسبرداری بر اساس پدیده شناخته شده تخلیه میدان الکتریکی شکل گرفته است.

آزاد شدن نهایی مواد سمی که سبب بیماری می شوند. این وضعیت اغلب با یک بحران شفا در بیماری های حاد و مزمن همراه است.

شارژ کردن کریستال عبارت است از تجدید شارژ ارتعاشی کریستال. ری-کی روش بسیار قدرتمندی برای شارژ کردن کریستال است. هر روز کارورز ری-کی می تواند کریستال را بین دستهایش بگیرد و با نیت شارژ کردن آن و بعد تمرکز بر هدف از کاربرد کریستال آنرا شارژ کند.

نام سمبل قدرت بدین معنا است که تمام قدرت عالم در اینجا بگذار. این سمبل برای اقزایش قدرت ریکی یا متمرکز ساختن ریکی روی محلی خاص به کار می رود. همینطور از این سمبل برای پاکسازی فضا از انرژی های منفی روانی و محافظت از هر صدمه روانی و فیزیکی استفاده می شود.

اسم این سمبل به معنای یکی شدن نوع بشر و خداوند است. این سمبل برای شفای ذهنی و احساسی به کار می رود. سمبل مذکور دو طرف راست و چپ مغز را متعادل می کند و هماهنگی و آرامش به ارمغان می آورد و به خصوص در بهبود مشکلات ارتباطی موثر است.

اسم این سمبل به معنای باشد که بودای درون من با بودای درون تو مرتبط شود و هماهنگی و آرامش ایجاد نماید، است. این سمبل بر اساس وحدت همه حیات عمل می کند و برای فرستادن ریکی به دیگران از راه دور استفاده می شود.

سمبل های ری-کی مانند کلید هایی هستند که درهای آگاهی سطوح بالاتر را باز می کنند. سمبل های ری-کی در مرحله دوم و بعد از آن داده می شوند و همسویی ها، که آنها را قدرتمند می سازند، به توان و تنوع مهارت سیستم شفای ری-کی می افزایند.
سمبل های ری-کی متبرک هستند و اینکه باید محرمانه نگه داشته شوند، قسمتی از سنت ری-کی است.

ری-کی با تلفظ ری - کی واژه ای ژاپنی به معنای انرژی نیروی حیاتی است. این انرژی می تواند در تمام موجودات زنده جاری شده؛ آنان را تغذیه کرده و نیرومند تر سازد . ری-کی می تواند به عنوان نیرویی شفابخش، به تنهایی یا با روشهای دیگر مورد استفاده قرار گیرد. ری-کی با انتقال ارتعاشاتی همسو با ارتعاشات بدن، هر انسانی را قادر می سازد مقدار زیادتری انرژی را عبور دهد که در نهایت باعث ازدیاد انرژی کره زمین می شود. جدا از نیروی شفابخشی ری-کی، از آن می توان برای پیشبرد اهداف و موفقیت در امور شخصی نیز استفاده نمود. ری-کی استعداد های درونی را پرورش می دهد؛ روح را متعادل وجسم را سالم می سازد. از این رو سبب رسیدن به شادی می شود.

این راهنمای شفا را دکتر هایاشی تهیه و در اختیار همه شاگردانش قرار می داد. در این راهنما، بر طبق تحقیق او بهترین نحوه قرار گرفتن دستها برای درمان تعداد زیادی از بیماریها و شرایط خاص، فهرست شده است.

ری جی هو به معنی نشانه ای از روح ، دومین پایه و ستون ری-کی می باشد. فرآیندی است که شخص را برای دادن درمان ری-کی آماده می سازد. این تکنیک شامل مراقبه گشو، دعای کوتاهی برای خیر بیمار و تمرکز برای هدایت شهودی است.

این دوره یک دوره تحصیلی پیشرفته است که حداقل یکسال تکمیل آن به طول می انجامد. شاگردان باید کلیه کلاس های مرکز را که شامل ری-کی مرحله اول، دوم، آموزش پیشرفته، استادی و استادی کارونا ری-کی است را بگذرانند. هر کلاس را دروه کرده و در یک امتحان کتبی شرکت نمایند و حداقل گزارش صد درمان کامل ری-کی را ارائه دهند. سپس کلاس هایی را همراه مربیان مرکز، قبل از شروع آموزش در کلاس های خود، تدریس نمایند.

این سه مرحله ترکیب قدرتمندی است که فرآیند درمان را تسریع می کند. این ترکیب عبارتند از: همسویی شفا، پاکسازی هاله و سپس درمان منظم ری-کی با استفاده از تمام موقعیت های قرار دادن دستها.

خود – درمانی تکنیکی فوق العاده موثر برای آرامش کلی و رهایی از فشار های روحی است. خود – درمانی انرژی حیاتی را در بدن ما تقویت می کند، که سبب تعادل در بدن های فیزیکی و اتری ما می شود. این روش همچنین به رها شدن احساس های سرکوب شده و انسداد انرژی کمک می کند.

چینیان در هزاره سوم پیش از میلاد، وجود نوعی انرژی زنده، به نام چی را مسلم می دانستند. آنان عقیده داشتند که تمام مواد، اعم از جاندار یا بی جان، از این انرژی متشکل و پر شده اند.

مرکز انرژی در بدن اثیری می باشد. چاکرا واژه ای سانسکریت به معنی چرخ است. به چشم روشن بین ها چاکراها صفحه هایی مارپیچ از نور هستند. محل چاکراها در بدن اثیری درست در محل غدد درون ریز در بدن فیزیکی است.

شکلی از شفا بخشی روانی که بر تنظیم بدن اتری متمرکز است و اغلب تظاهر بیرونی آن شبیه اثر جراحی واقعی است.

جکی به معنی انرژی منفی و کیری به معنای قطع است که روشی برای رهایی و تغییر انرژی منفی از اشیاء می باشد.

تخت ری-کی شبیه یک تخت ماساژ است که متناسب با نیازهای خاص ری-کی دهنده طراحی شده است.

روشی است که نقاطی در بدن خود یا دیگران را که بیشتر نیاز به درمان دارند، یافته و به آن نقاط ری-کی داده می شود. دکتر اوسوئی این روش را پویش بیوسن می نامید. لغت بیوسن در زبان ژاپنی به معنای خط بیماری است. این روش در سال ۱۹۹۰ توسط ویلیام لی رند در مرکز بین المللی آموزش ری-کی احیاء و بسط داده شد.

در باور سنتی معنوی هند باستان از نوعی انرژی کیهانی به نام پرانا سخن به میان می آید. این انرژی کیهانی، تشکیل دهنده و منشاء اصلی حیات قلمداد می شود. پرانا یا نفس حیات، در تمام کالبد ها دمیده شده و به آنها هستی می بخشد.

روشی است که انرژی ری-کی را بر منطقه ای خاص از بدن یا هاله متمرکز می کنند. این روش که با استفاده از سمبل راه دور به کار می رود این امکان را به وجود می آورد که از آن طرف اطاق ری-کی را به بدن بیمارتان بتابید. با این روش شفای منحصر به فردی از درمان ری-کی ایجاد می شود که تمام هاله را همزمان درمان می کند.

وجود انرژی های روحی منفی در بدن یا هاله انسان موجب اکثر بیماریها و اختلالات می باشد. روش پاکسازی هاله تکنیکی از ری-کی برای از بین بردن انرژی های منفی روحی است و قبلاً جراحی روانی ری-کی نامیده می شد.

یکی از بدنهای ظریف که درست یک فرکانس بالاتر از بدن اتری (فیزیکی) است و همچنین، با هیجانها و عواطف ارتباط نزدیک دارد.

به نقطه ای در بدن اتری و فیزیکی اشاره دارد که به دلیل ناهماهنگی در بدن، انرژی در آنجا جمع شده است و نمی تواند جریان یابد.

بدن اثیری یک بدن انرژیایی است که با ارتعاشی بسیار ظریف بدن فیزیکی را در بر گرفته است. هر دو بدن با جریان انرژی به هم مرتبط اند. بدن اثیری سطوح ظریف تر انرژی را از محیط جذب می کند و آن را از طریق چاکراها به وسیله غدد درون ریز به بدن فیزیکی می رساند.

دكتر میكائو اوسویی‌ یا همانطوری که توسط‌ شاگردانش‌ در ژاپن‌ نامیده‌ می‌شود، استاد اوسویی‌ در 15 اوت‌ 1865 در روستای‌ یاگو در بخش‌ یاماگاتا در استان‌ گیفوی‌ ژاپن‌ متولد شد. نام‌ جدش‌ تسونتان‌ چیبا، نام‌ پدر او اوزیمون‌ و نام‌ خانوادگی‌ مادرش‌ كاوایی‌ بود بنظر می‌رسد كه‌ او در چهارده سالگی‌ وارد یك‌ مدرسه‌ بودایی‌ تندائی‌ نزدیك‌ كوه‌ كوراما كوه‌ زین‌ اسب‌ شد. او همچنین‌ كیكو یا روش‌ ژاپنی‌ كی‌ گانگ‌ را كه‌ یك‌ نظام‌ تندرستی‌ و شفابخشی‌ بر اساس‌ گسترش‌ و استفاده‌ از انرژی‌ حیات‌ می‌باشد آموخت.
‌ در سال‌ 1914 زندگی‌ اوسویی‌ از نظر شخصی‌ و كاری‌ دچار افت‌ شد . بنابراین‌ تصمیم‌ گرفت‌ به‌ كوه‌ كوراما، جایی‌ كه‌ دوره‌ آموزشی‌ 21 روزه‌ای‌ به‌ نام‌ ایسیوگو که از سوی‌ معبد بودایی تندائی‌ سازمان‌ داده شده‌ بود، سفر كند. در زمان‌ آموزش‌ ایسیوگو بود كه‌ انرژی‌ قوی‌ ری-كی‌ وارد چاكرای‌ تاجی‌ او شد. این‌ انرژی‌ توان‌ شفابخشی‌ وی‌ را به‌ میزان‌ چشمگیری‌ افزایش‌ داد و او دریافت‌ كه‌ به‌ موهبتی‌ بزرگ‌، یعنی‌ توانایی‌ شفا بخشیدن‌ به‌ دیگران‌، بدون‌ كاهش‌ انرژی‌ شخصی خود‌، دست‌ یافته‌ است.‌
دکتر اوسویی نهم مارس 1926 در فوکویاما در سن 62 سالگی بر اثر حمله قلبی در گذشت.

شاگردان علاقه مند بعد از گذراندن مرحله اول و دوم ری-کی و انجام تمرینات و کسب تجربه، می توانند مرحله پیشرفته و استادی را آموزش ببینند و بعد از انجام این مرحله به عنوان استادان مستقل ری-کی به کار آموزش بپردازند.

مدرسه ای است که ریاست آنرا فیلیس لی فروموتو، نوه خانم تاکاتا بر عهده دارد. چندین تن از 20 استاد ری-کی که توسّط خانم تاکاتا آموزش دیده اند عضو این گروه هستند.

موسسه ای است به ریاست دکتر باربارا وبرری و طی چند سال گذشته از عبارات تکنیک تابندگی برای توصیف ری-کی استفاده کرده است.