مراقبه ها

 • شروع مراقبه های اصلی-مراقبه نه و ده

  شروع مراقبه‌های اصلی: شماره نه

  دوستان عزیزی که مراقبه‌های ترتیبی را انجام می‌داند و دوستانی که تازه به جمع ما پیوسته‌اند به خاطر داشته باشید که برای ورود به مرحله اصلی و انجام مراقبه شماره نه می‌بایست مراقبه‌های شماره یک تا هشت را به ترتیب انجام داده باشید و قواعد نشستن در مراقبه را با توجه به متن «چگونگی استقرار در مراقبه» رعایت فرمایید.

  تمرین اصلی (شماره نه) با ذکر «سو»، «هم»

  در وضعیت آسوده و راحت با پشت صاف بنشینید و چشم‌ها را ببندید.

  به جریان تنفس تمرکز کنید.

  به‌آرامی و با فراق خاطر به ذکر «سو» و «هم» فکر کنید.

  سیلاب‌های آن را با تنفستان هماهنگ نمایید. «سو» در بازدم و «هم» در دم.

  و یا به‌سادگی و با آرامش درونی روی ریتم آن تمرکز کنید.

  با تکرار، به سیلاب‌های آن گوش دهید. اجازه دهید توجه شما تماماً روی سیلاب‌های ذکر متمرکز گردد. احساس کنید هر سیلاب، به نرمی درگاهی شما قرار گیرد. به‌آرامی بااحساس انرژی که این ذکر در درون شما ایجاد کرده سازگار شوید. زمانی که افکار می‌آیند، به‌محض دریافت، توجه خود را دوباره به ذکر معطوف کنید. کم‌کم اجازه دهید این ذکر، فکر غالب در مغز شما باشد.

   

  مراقبه شماره ده: مانترا را همچون نور احساس کنید!

  به‌آرامی بنشینید، تنفستان را با مانترای «سو، هم» شروع کنید. بگذارید تمرکزتان لطیف شود و سعی نکنید تنفستان را به‌هیچ‌عنوان کنترل کنید.

  دم را با فکر لطیف «هم» و بازدم را با فکر «سو» انجام دهید (یا به‌سادگی به «سو، هم» فکر کنید و با آرامش در درون تکرار کنید. در نظر داشته باشید، همان‌گونه که روی مانترا متمرکز می‌شوید، سیلاب‌های آن به یادتان می‌آورد که شما هشیار و در ژرفای خود نور آگاهی هستید. بگذارید این حس در درونتان پذیرفته شود. مانترا نام شما را صدا می‌کند، نام واقعی خود شما را.

  لحظاتی را با این احساس و اندیشه که این به چه معنی است سپری و سپس اندیشه را رها کنید.
  به‌سادگی روی انرژی که مابین سیلاب‌های مانترا وجود دارد و در فضای درونتان می‌ریزد تمرکز نمایید. طپش انرژی در میان اصوات را احساس و ضربان سیلاب‌های مانترا را به‌صورت نور تصور کنید. بگذارید نور خود ظاهر شود، طلایی یا سفید و یا به‌سادگی آن را به‌صورت نور پرانرژی احساس کنید. حتی اگر قادر به دیدن نور نباشید، می‌توانید نور را به حالت انرژی مابین سیلاب‌های مانترا حس کنید. این نور، این انرژی، نعمت بی‌پایان خداوند را همراه دارد. احساس کنید که این انرژی-نور، در سیلاب‌های مانترا با هر نفس در درون شما جریان می‌یابد. همچنان که «هم» با هر دم جاری می‌شود، برکت و نور در بدن شما می‌ریزد و همان‌گونه که «سو» با هر بازدم بیرون می‌رود، نور و برکت را در بدن شما توسعه می‌دهد. با هر نفس اجازه دهید انرژی-نور میان سیلاب‌های پخش شود. حال احساس کنید میان انرژی مانترا هستید و نور مانترا در بدنتان جاری می‌شود تا خود و اطرافیان را از هر سو، مانند رودخانه‌ای از مایعی درخشان یا ابری از انرژی در میان گیرد. در این احساس آرام بگیرید و در مانترا همان‌طور که وجود شما را انباشته می‌کند، رها شوید.

  اگر افکاری به ذهنتان آمد - حتی بینش بزرگ - بلافاصله بگذارید بروند و دوباره توجهتان را به مانترا و به احساس انرژی و نورش بازگردانید.

   


  مترجم: ژ. مخزنی